Seslendirme Projesi İçin En Uygun Ses Nasıl Seçilir?

Ticari rekabetin çetin koşullarına ayak uydurmak isteyen günümüz işletmeleri, daha çok kişiye ulaşmak için dün olduğu gibi bugün de reklamlara yöneliyor. Fakat günümüzün reklam ve tanıtım anlayışı düne nazaran farklılıklar gösteriyor. Örneğin reklam deyince eskiden ilk akla gelen broşürler, gazete reklamları gibi geleneksel yöntemler, artık yerlerini hızla görsel ve işitsel medya ürünlerine bıraktı. Dolayısıyla işletmelerini sektörel rakiplerinden bir adım önde görmek isteyenler, görüntülü ve sesli tanıtımlara düne nazaran daha çok önem vermeleri gerektiğinin bilinciyle hareket ediyor.

Doğru sesi bularak siz de gerek televizyon, radyo gibi geleneksel medyada, gerek internet ortamında işletmenizin tanıtımını yapabilir; ya da sesli yanıt sistemi (IVR) ile potansiyel müşterileriniz üzerinde etkili bir imaj oluşturabilirsiniz. Hangi sektörde olursanız olun, profesyonel bir seslendirme sanatçısı ile çalışarak işletmenizin tanıtımı için çok önemli bir adım atabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey, nasıl bir sesle çalışacağınıza doğru karar vermek olmalıdır.

İşinize hangi ses uygun?

Öncelikli hazırlayacağınız kaydı kimlerin dinlemesini hedeflediğinize karar vermeniz gerekiyor. Çünkü farklı izleyici grupları için onlarca ses ve metot bulmak mümkün. Hedef kitlenizi belirledikten sonra sizi anlatacak sesin erkek sesi mi, yoksa kadın sesi mi olması gerektiği sorusunu yanıtlamalısınız. Aslında işletmenizin/ markanızın imaj tonunu doğru tanımladığınızda, bu sorunun yanıtını da kolayca vermiş olursunuz.

Profesyonel Seslendirme Stüdyoları
Profesyonel Seslendirme Stüdyosu

Seslendirme projenizi net olarak tanımlayın

En ünlü dublaj sanatçısıyla da çalışsanız, bazen hayalinizdeki sonuca ulaşamayabilirsiniz. Çünkü profesyonel seslendirme uzmanları her ne kadar yetenekli ve deneyimli olsalar da her proje her sese uygun olmayabilir. Dolayısıyla örneğin bir IVR seslendirme projesi için ses arıyorsanız, seslendirme ajansından IVR örnekleri dinleyerek daha kolay karar verebilirsiniz. Aynı şekilde eğer bir santral anons seslendirmesi projeniz varsa, ajansın kayıtlarındaki farklı seslerden farklı anonslar dinlediğinizde, beklentilerinize en uygun sesi daha kolay bulma şansınız artacaktır.

Profesyonel bakış, profesyonel çözüm!

İşinizi ya da markanızı tanıtacak, aslında bir anlamda da temsil edecek en doğru sesi bulmakta bazen zorlanabilirsiniz. Her ne kadar rakiplerinizin seçimlerinden yararlanarak veya tanıdıklarınıza sorarak fikir sahibi olsanız da, profesyonel bir seslendirme ajansı ile çalıştığınızda alacağınız profesyonel öneriler, doğru kararı vermenizde yararlanacağınız en önemli ipuçları olacaktır.

Bir cevap yazın